Cennetten bir koşe.....

Maşukiye, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz popüler yerlerin arasında ilk sıralarda bulunuyor. Sıcaklar bitmeden gezelim, eğlenelim, yorulalım, dolu dolu zaman geçirelim düşünceniz varsa bu yazımıza bir göz atın. İstanbul’a en yakın gezilecek yerleri araştırmak adına, uzun zamandır aklımızda olan Maşukiye’ye doğru koyulduk yola. Sonrasında kısa bir Sapanca gezimiz de oldu, ondan da bahsedeceğiz. Maşukiye’yi seçmemizin amaçlarından biri de doğa yürüyüşü yapmaktı. Bu yüzden bu tür aktivitelerde önerilerimizi de sıralayacağız daha sonra. Öncelikle şunu belirtelim ki, Maşukiye’ye gitmek isteyenler bağımsız bir keşif de yapabileceği gibi, tur ile giderek bu ziyareti daha renkli hale de getirebilirler.

Peki Maşukiye konaklama konusunda nasıl imkanlara sahip? Maşukiye’de nerede kalınır, Maşukiye otel tavsiyeleri neler? Nereleri gezelim? diye soruyorsanız konuyla ilgili detaylara aşağıda kısaca değineceğiz.

Maşukiye, Kocaeli Kartepe’ye bağlı olup, doğası ve su kaynaklarıyla adından ayrıca söz ettiren şirin bir yer diye tanımlamak isteriz. Çünkü buraya geldiğinizde oksijen, dere, ağaç ve kuş cıvıltıları arasında kayboluyorsunuz. Suyun sesinden telefon sesi bile duyulmuyor! Şaka şaka çekmediği için çalmıyor. Esasında bu bir fırsat. Telefonla aramıza mesafe koyan efsane manzaranın hakkını vermek lazım. Zira telefonlarla yeterince vakit geçiriyoruz zaten. Tabii şimdi bazı arkadaşlar, “Selfie yapmadan nasıl gezeyim? İnstagram’da paylaşmadıktan sonra niye gezelim?” diye tepki verebilir. Bırakalım artık bu işleri. Bu güzel anları cihazlara değil kendinize yaşatın.

Esasında böylesine doğa harikası bir yeri cümlelerle anlatmak zor.. Onun için ara ara fotoğraflar da eklemeyi ihmal etmedik.

Böyle bir manzarayı izlerken çay bir başka lezzetli oluyor. Artık manzaradan mı, suyundan mı, havasından mı bilemiyoruz.. Öyle ki çayla arası olmayanlar bile burada bardak bardak çay içiyor.

Maşukiye’nin girişinde köy kahvaltısı veren yerler var. Buralarda kahvaltı yapabilirsiniz. Tabi öyle hızlı servis, aşırı ilgi falan beklemeyin. Piknik masasında bez örtü üstünde köy peyniri, ev yapımı çilek reçeli, kasenin dibinde gelmesinden çok kıymetli olduğunu anlaşılan bal, mis gibi kokan tereyağı, sucuklu yumurtası derken lezzeti güzel ve oldukça sade sunuluyor. Tek sıkıntı, serviste önce çatal.. sonra bardak.. sonra kahvaltılıklar.. sonra çaylar, ekmek derken sabrınız test ediliyor. Ama bu şahane doğal manzarada pek dert etmiyorsunuz. Çaydanlık masaya geldikten sonra dayıya; “Biz hallederiz gerisini dayıcım, sağ ol” demenize gerek yok. Zaten dayı size; “Benden getirmesi sen dökecen çayını..” diyecektir. Buralar böyle. Otel kahvaltısı değil, köy kahvaltısı yaptığınızı unutmayın.

Kahvaltıdan sonra ekip olarak yürüyüş yapılacak alana geçtik. Uzun zamandır bu kadar renkli bir manzara görmemiştik.

Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye’ye gelmişken bölgede neler yapılabileceğini yazının sonunda kısa kısa belirttik. Konaklama ve otellere, iletişim bilgilerine ve 2020 fiyatlarına da birazdan geleceğiz. Ama öncesinde bölgede gezilecek yerler nerelerdir? “Gelmişken şuraya da gitseydik iyiydi” diyebileceğiniz yerlere kısaca değinelim.

Kartepe: Bölgenin en meşhur ve en çok ziyaretçi alan tesislerindendir. İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden olan bu güzel mekanı özellikle kış aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 1700 metre yüksekliğe sahip Kartepe, Marmara Bölgesi’nin ikinci büyük dağıdır. Maşukiye kışın gezilecek yerler listenizde zirvede olmalı.

Maşukiye Konaklama | Fetih EJDEROĞLU